Ладанки

Підібрано 9 из 208
2 156грн.
2 537 грн.

Історія появи натільних ладанок

срібна ладанкаХристиянство стало невід'ємною частиною нашої культури більше тисячі років тому. Разом із духовною компонентою ця віра привнесла й певну атрибутику, яка вже давно стала традиційною. Зокрема, це натільні хрестики та ладанки. Первинний вигляд ладанки — це мішечок із ладаном, текстом молитви чи якимось іншим предметом, пов'язаним із релігійним культом. Його одягали на шию як амулет або оберіг.

Попри те, що це предмет християнської культури, його коріння йде в язичницькі періоди. Це закономірний компроміс перехідного етапу від однієї віри до іншої. У дохристиянську епоху у тривалий шлях вішали біля серця мішечок із рідною землею, яка мала наділяти силою та захищати від ворогів і хвороб. Найбільшою популярністю перші церковні ладанки користувались у тих, чия діяльність пов'язана з ризиком, — це моряки, купці, воїни. З часом звичай носити такі релігійні обереги розповсюдився і серед інших верств населення.

Незабаром після Хрещення Русі почали виготовляти зручніші варіанти — дерев'яні та металічні ладанки, на яких зображувався лик святих. На зворотній стороні іноді розміщували невеличку молитву. Багатші люди замовляли в майстрів підвіски-ладанки зі срібла та золота, інкрустовані камінням.

Як правильно вибрати ладанку

Сучасні ладанки церковні — це срібні та золоті кулони із зображенням святих. Їх носять чоловіки, жінки та діти. Такі підвіски зазвичай мають форму овалу, арки, кола чи прямокутника, але зустрічаються й інші варіанти. Ладанка може бути двоскладовою — верхня металічна пластина із зображенням святого приховує собою нижню, на яку нанесено текст молитви чи уривки зі Святого Писання.

Як відсилка до первинної форми створюються порожнисті підвіски з кришечкою і простим замком — мініатюрна скринька для зберігання ладану чи реліквій. Що стосується ціни — вона переважно залежить від матеріалу та складності виготовлення. Є лаконічні срібні ладанки і є натільні іконки з білого, жовтого, червоного чи комбінованого золота, прикрашені емаллю, дорогоцінним або напівдорогоцінним камінням. Частіше за все використовують фіаніти, агати та перли, але не є рідкістю і роскішніші рішення.

І все ж у першу чергу церковна ладанка — це не прикраса, а символ віри. Сила захисту визначається не зовнішнім виглядом оберегу, а його змістом, який вкладає в нього власник. Це відбувається через віру, молитви, слідування заповідями та добрі справи.

Лики святих

Велике значення надається тому, чий лик зображений на ладанці. Наприклад, лікарі традиційно звертаються за підтримкою до Пантелеймона Цілителя, а комерсанти — до Іоанна Нового Сочавського. Найшанованіший лик — Пресвятої Богородиці. Зображення Богоматері виготовляють за канонами, здебільшого у відповідності до найшанованіших її ікон: Казанська, Володимирська, Іверська, Почаївська, Зарваницька, Розчулення, Невипивана Чаша, Єрусалимська, Утамуй мої печалі, Семистрільна, Страсна, Нев`янучий цвіт, із немовлям, Годувальниця, Знамення, Покров та інші.

Кожен із цих образів має не тільки свою композицію, але й традиції вшанування. Залежно від типу ікони змінюються й ті прохання, з якими звертаються до Божої Матері.

Наприклад:

  • Казанська — благоволить у нових починаннях, може врятувати від страшних хвороб і захистити від недоброзичливців;
  • Розчулення — до цього образу спрямовані благання про дарування дітей і про їх долю;
  • Семистрільна — умиротворення, позбавлення від ворожості, захист від зовнішнього негативу;
  • Знамення — окрім умиротворення, зцілює від хвороб зору, а також захищає від злочинців;
  • Нев`янучий цвіт — зберігає шлюб і сприяє родинному щастю, допомагає встояти перед згубними спокусами.

Не менш значущий образ Ісуса Христа — Син Божий і Друге Обличчя святої Троїці береже від негідних думок, але наділяє силою на звершення добрих справ. Вважається, що саме зображення Христа найбільшою мірою зближує людину з Господом. Наступний за затребуваністю святий — Микола Чудотворець.

Інші шановані у православних зображення: Господь Вседержитель, Свята великомучениця Варвара, Діва Марія, Святий Великомученик Юрій Змієборець, Свята мучениця Надія, Преподобний Серафим Саровський, Свята Мучениця Софія і три дочки, Святий Апостол Іуда Леввей (Фаддей). У багатьох ладанках присутні священні тексти. Частіш за все це “Отче Наш”, Ісусова молитва, 90-й псалом.

ладанка золото

Чоловічі ладанки

Чоловіки надають перевагу тим святим, які традиційно благоволять і захищають людей їх професії, сфери діяльності. У католицизмі та православних традиціях є відмінності щодо цього, але найрозповсюдженіша чоловіча ладанка — це Христос Спаситель. Один із найпопулярніших ликов — Микола Чудотворець. Він сприяє позбавленню від хвороб і тягот, покровительствує тим, хто у дорозі (водії, моряки, пілоти), і тим, хто збився з вірного шляху. Георгія Побідоносця чи Святого Великомученика Юрія Змієборця для захисту обирають переважно люди військової справи, поліції, рятувальних служб, а також спортсмени.

Чоловіки частіше обирають срібні підвіски — світлі та з чорнінням. Самі ладанки зазвичай великі, нерідко прямокутної або нестандартної форми. Наприклад, є тенденція виготовляти чоловічі ладанки, стилізовані під герб України. Носять на шиї — на товстих ланцюжках грубого плетіння чи на каучукових шнурах.

Жіночі ладанки

Жінки, крім професійних якостей, піклуються про своє благополуччя як жінки та матері. Ідеально під цю сферу підходить лик Пресвятої Богородиці як покровительки материнства. Також вона допомагає зберігати спокій, сприяє підтриманню та відновленню здоров'я та внутрішньої гармонії. Ладанки для жінок переважно круглої форми й акуратного розміру.

Жінки надають перевагу золотим підвіскам на вишуканому ланцюжку. Актуальні також вставки каменів. Найпопулярніші у жінок іконописні канони Богородиці: Семистрільна (оберігає від чужого негативу — ідеально для чутливих людей), Казанська (покровительствує у нових справах — підійде для дівчини, що вступає у доросле життя, для нареченої), Знамення (примирення, гармонія у серці — для складних періодів у сім'ї).

Дитячі ладанки

Для дітей зазвичай обирають янгола-охоронця чи святого-покровителя. Інші розповсюджені варіанти — Микола Чудотворець і Пресвята Богородиця Семистрільна. Зробити правильний вибір допоможе священик, у тому числі при хрещенні дитини. Дитячі ладанки — без гострих кутів, круглі чи овальні, невеликого розміру.

Підвіски можуть бути золотими чи срібними, прикрашені яскравою емаллю. Носять на шиї на м'якому шнурочку, а малечі приколюють булавкою до одягу, дитячої коляски чи ліжечка.

Як носити ладанку

Православна традиція диктує носити оберегові підвіски на тіло і прикривати одягом — це не прикраса і ладанка не повинна бути видною. Тому при виборі шнура чи ланцюжка до ладанки треба підбирати довжину так, аби виріб максимально був прихований від чужих поглядів. Якщо за нагодою вбрання відкрите, й не хочеться демонструвати таку особисту річ або вона просто не підходить під образ, можна прикріпити ладанку булавкою до внутрішньої частини одягу, але не нижче поясу. Не слід приписувати ладанці якісь магічні властивості — це не чарівний амулет, а нагадування про віру.

Цілком імовірно, що з часом вона стане певною опорою у духовних справах — допоможе не втратити надію, загадати про Бога і молитву, втриматися від гріховних вчинків. Але тільки в тому випадку, якщо людина сама підживлює церковну підвіску своєю вірою і праведністю. Ладанка допомагає підтримувати віру, проте сама не творить дива. Важливо, що ладанку можна змінювати. Багато хто прагне носити один хрестик із дня хрещення, та ладанки це не стосується. Її можна змінити — залежно від віку та життєвих обставин.

ладанка срібнаНаприклад, відправляючись у довгу подорож або починаючи якусь важливу справу, вступаючи у новий етап життя — дорослішання, створення своєї сім'ї, поява дітей. Ладанка не замінює хрестик, але їх можна поєднувати і носити разом — на спільному ланцюжку або на окремих.

Головні правила вибору

При виборі ладанки на подарунок можна спиратися на кілька факторів:

  1. Ім'я — святий-тезка протегуватиме протягом усього життя.
  2. Дата народження чи хрещення — у церковному календарі до кожного дня приписаний мінімум один святий.
  3. Сфера діяльності — професія чи хобі.
  4. Потреби, життєва ситуація — правильна ладанка може допомогти згладити гострі кути характеру та посприяти найкращому вирішенню проблем, успішній реалізації задуманого тощо.

При пошуці церковної підвіски собі слід більшою мірою орієнтуватися на власні відчуття. Вважається, що ладанка може сама обрати собі власника — відповідно до його духовних потреб і потенціалу, про який він може навіть не здогадуватися. Якщо якийсь лик запав у душу — значить, саме цей оберіг і потрібен.

Купити ладанку для себе можна самостійно, але вважається за краще, якщо її подарує дійсно близька людина. Після отримання оберіг слід освятити і з цього моменту нікому не передавати — ані поносити, ані потримати в руках.

Купити ладанку для себе або в подарунок у світі ювелірних виробів ТАНГО

Купувати церковні обереги можна як в храмах, так і в ювелірних компаніях. Наприклад, в нашому інтернет-магазині Tangogold представлені православні підвіски для чоловіків, жінок і дітей, з родованого срібла, червоного, лимонного, білого і комбінованого золота, без вставок, а також з емаллю, фіанітами, перлами, агатом. Ми гарантуємо якість —на всі ювелірні вироби нашого виробництва надається гарантія від 12 до 18 місяців.

Доставка здійснюється по всій Україні, а також є самовивіз з наших магазинів в Києві, Одесі, Слов'янську, Краматорську та Костянтинівці. Незважаючи на свою "непублічність" церковні ладанки можуть бути красивими танезвичайними, що успішно доведено майстрами ювелірного бренду TANGO.